AKRİLİK TESİSİ

AKRİLİK TESİSİ

Akrilik, polimerlerin üretimi için başlangıç maddesi özelliğini taşır. Akrilik maddesi, modern endüstride birçok alanda kullanılan bir maddedir. Levha, boya, orlon, elyaf, iplik, cam ve pleksiglas gibi ürünlerin imalatında akrilik kullanılır. 

Akrilik reçine ise, fonksiyonel grup içeren (amid, karboksil, hidroksil, epoksi grupları v.b) veya içermeyen akrilik ve metakrilik asit esterlerinin sahip oldukları etilen çift bağı üzerinden serbest radikaller yardımı ile polimerleşen reçinelerdir.

Renk ve parlaklık dayanımı, alkali ve oksidasyon dayanımı, sertlik, yapışma, bağlama sağlamlığı ve film ömrü gibi özellikleri süper olarak nitelendirilen ve kaplama formülleri arasında seçkin bir yeri olan reçinelerdir.

Akrilik reçineler, termoplastik ve termoset reçineler olarak gruplandırılabilir. Termoplastik akrilik reçineler ısıyla yumuşayabilen reçinelerdir. Renk ve parlaklık, alkali ve oksidasyon dayanıklılığı, sertlik, yapışma ve film ömrü gibi özellikleri çok yüksek ve kaplama formülleri arasında seçkin bir yeri olan reçinelerdir. Termoset akrilik reçineler ise fonksiyonel monomerler ile ısıya veya neme maruz bırakıldığında kendiliğinden reaksiyona girmek üzere çapraz bağlı bir film oluştururlar. Bu nedenden dolayı, organik solventlere, neme ve UV ışına mükemmel direnç gösteren filmler sunarlar ve termoplastikler gibi orta derecede yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında yumuşamazlar.